Advokatuuri juhatus kinnitas 3. detsembril tehisaru juhendi, mis valmis IO ja IT-õiguse komisjoni ühiselt tehtud põhjaliku töö tulemusena. Tehisaru juhendi eesmärk on aidata advokaatidel ja advokaadibüroode töötajatel tehisaru tõhusalt ja vastutustundlikult kasutada. Tehisaru tehnoloogia kiire areng eeldab advokaatidelt pidevat valmisolekut õppida ja täiendada oma oskusi, et mõista nii selle kasutusvõimalusi kui ka ohte.
Tehisaru ehk AI (Artificial Intelligence) on tehnoloogia, mis võimaldab arvutisüsteemidel täita ülesandeid, mis tavaliselt eeldavad inimintelligentsi. See laia tähendusega mõiste hõlmab erinevaid alamkategooriaid, nagu masinõpe, süvaõpe, suured keelemudelid ja generatiivne tehisaru. Kui masinõpe aitab näiteks analüüsida suuri andmemahte ja teha nende põhjal ennustusi, siis süvaõpe suudab keerukaid ülesandeid lahendada, matkides inimaju tööd. Suured keelemudelid võimaldavad luua ja mõista inimkeelt, samas kui generatiivne tehisaru suudab luua täiesti uut sisu, alates tekstidest ja piltidest kuni muusika ja videoteni.
Tehisaru avardab advokaatide tööriistakasti ja pakub uusi võimalusi tõhusamaks tööks. See aitab suurte andmekogumite analüüsimisel, uute õigusteemadega tutvumisel ja teiste riikide seadusandluse uurimisel.
Samas kaasneb tehisaru kasutamisega alati vastutus. Tehisaru tulemused võivad olla ebatäpsed või eksitavad. Näiteks võivad masinad tõlgendada neile antud sisendit mõnikord valesti või viidata valele seadusandlusele. Seetõttu peab advokaat alati kriitiliselt hindama tehisaru väljundit, kontrollima selle täpsust ja asjakohasust ning parandama tehisaru tehtud vead. Õigusteenust osutab alati advokaat, mitte tehisaru.
Lisaks kvaliteetse teenuse tagamisele on advokaadi ülesanne kaitsta ka kliendi konfidentsiaalsust ja isikuandmeid. Konfidentsiaalse või isikustatud teabe sisestamine süsteemidesse, mille turvalisus ei ole tõendatud, võib tuua kaasa tõsiseid riske. Seetõttu tuleks kasutada ainult selliseid süsteeme, mis vastavad advokaaditöö spetsiifikast tulenevatele nõuetele ja hoiavad kliendiandmed kaitstuna. Erilist tähelepanu tuleb pöörata tasuta või avalikele generatiivse tehisaru lahendustele, mis võivad kasutada sisestatud teavet oma toodete arendamiseks või jagada seda ootamatutel viisidel.
Tehisaru juhend pakub advokaatidele selgeid soovitusi, kuidas kasutada tehnoloogiat vastutustundlikult. Juhendis on rõhutatud, et kuigi tehisaru on suurepärane tööriist, ei tohi see asendada advokaadi kutseoskusi ega vähendada iseseisvat mõtlemist. Advokaadil on oluline hoida oma teadmised ja oskused ajakohased, tagada sõltumatus igapäevatöös ning kontrollida hoolikalt iga tehisaru abiga loodud lahendust.
Ilmselt ei ole enam kahtlust selles, et tehisaru on tulnud, et jääda. Tehisaru on muutunud lahutamatuks osaks õigusvaldkonna arengust ning pakub advokaatidele palju uusi ja põnevaid võimalusi. Samas nõuab selle kasutamine vastutustundlikku ja teadlikku lähenemist. Tehisaru saab olla advokaadi töös hea tugi, kuid ainult siis, kui seda kasutatakse läbimõeldult ja vastutustundlikult, tagades õigusteenuse kvaliteedi, kutse-eetika nõuete täitmise ja kliendiandmete konfidentsiaalsuse.
Põnevat ja tulemuslikku koostööd tehisaruga!