Javascript is required

Eesti advokaadid toetavad sõjapõgenikke tasuta õigusabiga

Eesti advokaadid toetavad sõjapõgenikke tasuta õigusabiga

 

Ligi poolsada advokaati ja mitu advokaadibürood teatasid valmisolekust abistada Eestisse saabuvaid Ukraina sõjapõgenikke ja Ukraina ettevõtteid tasuta õigusabiga.

Eesti Advokatuurile on valmisolekust teatanud 42 advokaati ning abipakkujaid tuleb üha juurde, kinnitas advokatuuri esimees Imbi Jürgen. Tuge pakutakse nii tasuta õigusabi kui ka vajaliku õigusabi finantseerimise kaudu.

 

“Esmane vastuvõtt põgenikele on Eestis korraldatud, aga esmavajaduste nagu toidu, peavarju ja hingeabiga joonde saades ilmneb tõenäoliselt hulk eeskätt olmelisi, näiteks elukoha või töötamisega seotud õigusküsimusi,” selgitas Jürgen. “Eesti õiguskord on ukrainlastele võõras ning põgenike või ümberasujate vajadus professionaalse õigusabi järele vägagi tõenäoline. Edaspidi võib tekkida ka keerukamaid, näiteks perekonnaõiguslikke probleeme.”

 

Eesti Advokatuur otsib hetkel võimalusi pakkuda õigusabi keskselt ja koordineeritult, et niigi raskes olukorras inimesed saaks vajaliku teabe lihtsasti mõistetavalt ja soovitavalt ühe teabeakna kaudu.

Abivajajate arv ja õigusabi vajadus pole hetkel selge, kuid advokatuur kaardistab ennetavalt kolleege ja advokaadibüroosid, kes vajaduse kerkides saaksid pagulasi, aga ka Ukraina ettevõtteid abistada.

Eesti Advokatuuri värske juhatus tunnustas enda esimesel istungil 8. märtsil hulka advokaadibüroosid ja advokaate, kes on juba andnud enda panuse sõjas kannatanute toetamiseks annetuste ja abistavate tegevustega, ning kutsus üles kõiki toetust jagama. Samal istungil avaldas Eesti Advokatuur toetust ka Ukraina relvakonfliktis toime pandud võimalike sõjakuritegude uurimist Rahvusvahelises Kriminaalkohtus (ICC).