Javascript is required

Advokatuuri esimehe kommentaar riigiprokuratuuri töödokumendi avalikustamise osas

PRESSITEADE
24. september 2015

 

Advokatuuri esimehe kommentaar riigiprokuratuuri töödokumendi avalikustamise osas

Kommenteerides eile meedias alanud arutelu Edgar Savisaare kaitsjate poolt neile ekslikult saadetud töödokumendi avalikustamise eetilisuse üle, ütles Eesti Advokatuuri esimees Sten Luiga, et vastavalt advokatuuriseadusele on advokaadid kohustatud kasutama kliendi huvides kõiki seadusega kooskõlas olevaid vahendeid ja viise, säilitades kutseau ja väärikuse. “Seda ütleb seadus,” ütles ta.

“Antud juhtumi puhul ei ole advokaadid käitunud ei ebaseaduslikult, ebaeetiliselt ega ebaväärikalt. Kui kaalul on inimese vabadus  ja reputatsioon, siis advokaat ei saa võistlevas menetluses lähtuda pelgalt viisakusnormidest. Avalikuks tulnud töödokument saadeti kaitsjatele prokuratuuri enda poolt ning tegemist on protsessi seisukohalt olulise dokumendiga,” lisas Luiga. „Inimlikult on mul kolleegina väga kahju prokuröri professionaalse eksimuse pärast, kuid selles osas oleks mul pigem soovitus vaadata kriitiliselt üle tööprotseduurid, neid täiustada ja vältida vigade kordumist.“

Luiga lisas, et samal ajal on kasvav trend, et kohtusaali mõeldud lahinguid proovitakse ennetavalt võita erinevate ülesastumistega meedias: “Siin on aga juba kolm osalist, kes samm-sammult on piire nihutanud – meedia, prokuratuur ning advokaadid. Siinkohal peaksid kõik osapooled mõtlema sellele, kus on õiglase ja objektiivse kohtumõistmise koht. Juhul, kui võitlus on aga kandunud meediaväljale,  ei saa advokaat jätta oma klienti kaitseta ka nendes oludes.”

Luiga sõnul väärivad kõik inimesed kaitset, hoolimata sellest, kas nad on poliitikud, ärimehed või tavainimesed. “Advokaadid usuvad, et tehes oma tööd hästi, on see hoolimata erinevate juhtumitega seotud emotsioonidest ka avalikkuse huvides,” lisas ta.

 

Eesti Advokatuur

Rävala pst 3

10143 Tallinn

Tel 662 0665

advokatuur@advokatuur.ee