Javascript is required

Leedus arreteeriti enam kui 20 inimest õigussüsteemi korruptsioonikahtluse tõttu

Leedu prokuratuur viib läbi väidetava suuremahulise korruptsioonijuhtumi kohtueelset uurimist. Süüdistuse sisuks on altkäemaksu võtmine, mõjuvõimuga kauplemine, altkäemaksu andmine ja ametiseisundi kuritarvitamine. Süüdistustega on vahi alla on võetud kokku 26 inimest.

Möödunud nädalal peatas Leedu president Dalia Grybauskaitė 8 kohtuniku volitused ning eemaldas neilt puutumatuse. Kõik 8 kohtunikku on pikaaegsed kohtunikud ning on töötanud kohtunikuna 24-37 aastat. Lisaks neile on arreteeritud veel hulk advokaate, juriste ning teisi inimesi.

Arreteerituid süüdistatakse erinevates tõsistes ja vähemtõsistes kuritegevustes. Altkäemakse pakuti vahemikus 1000€ ning 100 000, et saada kohtunikelt meelepäraseid otsuseid. Seni teadaolevalt pakuti kokku altkäemakse 400 000€ ulatuses.

Kahtlusaluste kohtusse viimisel kasutati käeraudu, mille kasutamist Leedu Advokatuur taunib, leides, et see on üleliigne jõu kasutamine ning antud juhul ei olnud see põhjendatud. Advokatuuri sõnul kehtib ka Leedus süütuse presumptsioon. “Need inimesed on süütud, kuni pole tõestatud vastupidist. Vaid lõplik kohtuotsus on see, mis need inimesed süüdi võib mõista, mitte teade nende arreteerimisest ning eeluurimise alustamisest,” sõnab Leedu Advokatuur oma Facebookis.

Täpsema ülevaate juhtunust saab siit https://bnn-news.com/lithuanian-law-enforcers-bust-high-profile-judges-and-attorneys-197412 ning siit https://www.stt.lt/en/news/?cat=1&nid=2946.