Javascript is required

Advokatuuride pöördumine seoses Türgi advokaatide olukorrale

Eelmisel reedel, 5. aprillil tegid CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe) algatusel paljud organisatsioonid ühispöördumise mõistmaks hukka advokaatide tagakiusamist Türgis. Teiste organisatsioonide hulgas ühines pöördumisega ka Eesti Advokatuur.

2016. aasta suvel läbi kukkunud riigipöörde tagajärjel on Türgi õigusriigi olukord pidevalt halvenenud. Sellest ajast alates on süüdistus esitatud 1546 advokaadile, lisaks on arreteeritud peaaegu 600 advokaati ning pikaaegne karistus mõistetud 274 advokaadile (keskmine karistus on 7 aastat).

Advokaate kiusatakse taga oma töö tegemise eest, neid süüdistatakse aga terroristlike tegevuste toetamises. Nende üle peetakse kollektiivseid kohtuprotsesse, tagamata õigusemõistmisel advokaatide põhiõigusi.

Üks viimaseid näiteid on 2019. aasta märtsist, mil mõisteti süüdi 18 advokaati organisatsioonidest Contemporary Lawyers’ Association (ÇHD) ja People’s Law Office (HHB). Üks advokaat mõisteti süüdi terroristliku organisatsiooni asutamise ja juhtimise eest ning ülejäänud mõisteti süüdi terroristlikusse organisatsiooni kuulumise eest.

Pöördumises tuuakse välja, et vabalt tegutsev ja iseseisev advokaatkond mängib olulist osa põhi- ja ka teiste õiguste tagamises ning õigusriigi püsimises.

Pöördumisega liitunud organisatsioonid kutsuvad üles Türgi valitsust kinni pidama seadustest ning lõpetama advokaatidele süüdistuste esitamine. Kõik advokaadid, kes on vahistatud oma ametikohustuste täitmise eest, tuleks koheselt vabastada.

Pöördumise täistekst on leitav siit: https://drive.google.com/file/d/0B1pCrTaO7C_RMU1WYW0yT1ZUNm1CLWVWcF9nQ0k4R3VSM3JF/view?usp=sharing