Javascript is required

Advokatuur pidas Tartu rahu aastapäeval meeles Jaan Poskat

02. veebruaril möödus Tartu rahu sõlmimisest 98 aastat. Selle puhul asetasid Eesti Advokatuur ja Eesti Reservohvitseride Kogu Juristide sektsioon pärjad Jaan Poska monumendi juurde Kadriorus.

Advokatuuri esindasid Poska monumendile pärja panekul advokatuuri juhatuse liige Madis Päts ning advokatuuri kantsler Hillar Lauri. Madis Pätsi sõnul peaksid advokaadid julgemalt kaasa mõtlema ja rääkima suurtel teemadel. “Ajalugu näitab kujukalt ka vajadust selle järele, et advokaat ennast igapäevasest toimetamisest kõrgemale tõstaks ja suurema pildi üle juurdleks. Eesti ühiskond ootab ka täna advokaatidelt kui haritud ja asjaajamises kogemustega kodanikelt rohkemat kui vaid korralikku igapäevase kutsetöö tegemist,” tõdes Päts. “Ühiskond ootab ikka seda, et Eesti advokaadid oleksid sarnased Jaan Poskale ja tegutseksid kogu ühiskonna advokaatidena,” lisas Päts.

Lauri sõnul oli advokaatidel, sh Jaan Poskal Eesti Vabariigi organisaatorite ja Vabadussõja juhtidena määrav roll. “Paljud Eesti riigi arhitektid olid just nimelt advokaadid. Poska kogemused advokaadina tagasid Eestile edu Tartu rahu läbirääkimistel,” tõdes Lauri. “Poskale täna austust avaldades tunnustame ka kõiki teisi advokaate, kes Eesti riigi sünnile kaasa aitasid.”

Jaan Poska oli esimene eestlasest vandeadvokaat, Tallinna linnavolikogu esimees ja linnapea, Asutava Kogu liige, Eesti välisminister ja Eesti esindaja Tartu rahu läbirääkimistel 2. veebruaril 1920.